#1 2012-08-19 08:48:16

Jarema

Świnka

Zarejestrowany: 2012-08-16
Posty: 18

Mafia!

Zapraszam do pierwszej w dziejach Świnek internetowej gry w mafię!
Jest to świetna zabawa, a przy tym okazja do "zgrania się" i wzajemnego poznania.
Do gry potrzebujemy minimum 8 osób, ale im więcej tym lepiej.

Zanim zacznę tę grę, parę słów o grze w Mafię w ogóle.
Jest to tzw. "gra towarzyska" rozgrywana w dwóch głównych wersjach: "na żywo" i online.
W najprostszej wersji, część graczy wciela się w członków "miasta" a część w członków "mafii" (dostają od prowadzącego role).
"Miastowi" nie znają ról innych osób. "Mafiozi" znają się nawzajem.
Miastowych jest więcej (np. 8 miastowych kontra 2 mafiozów). Mówi się że mafia to gra "niepoinformowana większość kontra poinformowana mniejszość"

Gra składa się z naprzemiennych faz dnia i nocy. Na potrzeby naszego forum, każdy dzień będzie trwał 48 godzin, a noc 24 godziny.
Każdego dnia, gracze głosują na siebie nawzajem.
Głosować można na kogo chcemy, można też dowolnie zmieniać swój głos. Nie ma obowiązku podawania wyjaśnień swojego postępowania, ale jeżeli miasto ma wygrać, to gracze powinni to robić.
Osoba, która na koniec dnia ma na swoim koncie najwięcej głosów, zostaje zlinczowana (wyeliminowana z gry). Pozostali gracze zostają poinformowani, czy była z miasta czy z mafii. Następnie zaczyna się noc.
W nocy mafiozi wybierają jedną osobę, która zostanie zabita. Również w nocy swoje akcje zgłaszają posiadacze tzw. "ról" - niektórzy miastowi mają specjalne umiejętności, których mogą użyć w nocy. (najbardziej typowe dwie to policjant - dowiaduje się czy wybrana osoba jest z miasta czy z mafii, oraz doktor - może "chronić" jedną osobę w nocy).

Mafia jest grą blefu, kłamstwa, i jego rozpoznawania. Czym więcej gracze piszą, tym większa szansa że członkowie mafii zrobią jakiś błąd i napiszą coś, po czym da się poznać że są mafiozami. W związku z tym, gracze często linczują najmniej aktywnych uczestników, "na wszelki wypadek".

Aha, dla ułatwienia początkującym, w tej grze zabroniona będzie komunikacja poza wątkiem gry. To znaczy, że graczom nie wolno pisać do siebie ani rozmawiać o tej grze poza tym wątkiem na forum. Jedynym wyjątkiem jest mafia, która tradycyjnie ma w grze swój własny wątek na forum zewnętrznym.

Tutaj parę informacji o grze po polsku (głównie o wersji na żywo):
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gra_w_mafi%C4%99
http://spec.pl/rozrywka/gry/poznaj-zasa … ac-w-mafie

Jeżeli dla kogoś angielski nie jest problemem, może zobaczyć przebieg przykładowej gry tutaj:
http://forums.civfanatics.com/showthread.php?t=421028
jest to pierwsza gra, jaką prowadziłem online.

ZWYCIĘSTWO
zwycięstwo ma charakter drużynowy. Nieważne, czy przeżyłeś czy nie, jeżeli Twoja grupa wygrała, to jesteś zwycięzcą!
Miasto wygrywa, kiedy wyeliminuje wszystkich graczy występujących przeciw niemu (mafia, ewentualnie inne złe charaktery)
Mafia wygrywa, kiedy jej członkowie stanowią co najmniej połowę żyjących graczy


Reguły:

1. Dni trwają 48 godzin, noce 24 godziny
2. W ciągu dnia, głosujesz na osobę którą uważasz za winną (z mafii, lub inna "zła" rola)
3. Głosy muszą być pogrubione To bardzo ważne!!! Głosy niepogrubione nie będą liczone. A więc na przykład: Uważam, że Jarema jest winny.
4. Jeżeli chcesz zmienić swój głos, po prostu napisz pogrubioną nazwę innego uczestnika gry
5. Osoba z największą liczbą głosów na koniec dnia zostanie wyeliminowana. W razie remisu, zadecyduje rzut monetą
6. W nocy należy przesłać rozkazy prowadzącemu (mafia i posiadacze ról)
7. Jeżeli zostałeś wyeliminowany, nie masz prawa wyjawiać żadnych informacji. Nie możesz odpowiadać na pytania dotyczące gry, ani zamieszczać postów w tym wątku (aż do zakończenia gry). Jeżeli chciałeś podzielić się jakąś informacją i nie zdążyłeś, to masz pecha :)
8. Nie wolno cytować dosłownie wiadomości otrzymanych od prowadzącego grę. Można się na nie powoływać, opisując ich treść własnymi słowami. Ale pamiętajcie, że w tej grze każdy może twierdzić, co tylko chce. Na przykład, mafiozo może podawać się za policjanta...
9. Jeżeli sądzisz, że prowadzący popełnił błąd, napisz mu o tym poza tym forum. Sprawdzę, i ewentualnie poprawię. NIE pisz o podejrzewanym błędzie w wątku gry
10. Jeżeli nie będziesz głosować przez 3 dni pod rząd, zostanież wyeliminowany (dopadnie cię Gniew Boga)
11. Absolutnie zakazane jest edytowanie swoich postów w czasie gry. Jeżeli napiszesz coś, czego żałujesz, to trudno. Na tym polega ta gra.



Lista chętnych graczy:
1. Marianna
2. Serika
3. Romin
4. Kybebe
5.
6.
7.
8.
9.
10.

Ostatnio edytowany przez Jarema (2012-08-19 17:55:24)

Offline

 

#2 2012-08-19 09:07:17

Marianna

Administrator

Zarejestrowany: 2012-08-16
Posty: 30

Re: Mafia!

no Marianka :)

Offline

 

#3 2012-08-19 09:12:41

Jarema

Świnka

Zarejestrowany: 2012-08-16
Posty: 18

Re: Mafia!

hmm
zarezerwowane do przyszłego użycia

Offline

 

#4 2012-08-19 09:14:26

 Serika

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2012-08-16
Posty: 19

Re: Mafia!

Ja! Ja! Weź mnie, mnie! ;)

Ja też mogę podrzucić linka - tym razem do wersji mocno fabularyzowanej, którą zdecydowanie polecam. Można grać w rozmaitych realiach - my na rozgrzewkę moglibyśmy na przykład zagrać w realiach bloodwars :)
Tutaj akurat bal w Wersalu: http://forum.kotatsu.pl/tematy48/6177.htm

Offline

 

#5 2012-08-19 09:30:27

Jarema

Świnka

Zarejestrowany: 2012-08-16
Posty: 18

Re: Mafia!

Serika, oczywiście że fabularyzowane są najlepsze!
TAK fabularyzowanej co prawda nigdy jeszcze nie widziałem... zwykle to prowadzący opisywał całą historię, a gracze głównie głosowali/oskarżali się
W gruncie rzeczy, dopiero na ostatniej stronie wyglądało to tak jak gry w mafię które znam. Dla naszej grupy polecałbym wersję "słabo fabularyzowaną" (opiszę potem, jeżeli będzie ktoś chciał grać drugi raz)

Ale po pierwsze, ja słabo piszę. A po drugie, PIERWSZA mafia na tym forum powinna być wg mnie prosta. Jak najprostsza.

Ostatnio edytowany przez Jarema (2012-08-19 09:44:47)

Offline

 

#6 2012-08-19 10:12:32

 Serika

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2012-08-16
Posty: 19

Re: Mafia!

Jarema, tam jeszcze gdzieś był temat z komentarzami do luźniejszych rozmów. Ale właśnie dlatego pytałam, czy o to chodzi - na tamtym forum akurat towarzystwo jest "piszące" i to była właśnie największa frajda.
Ale zgadzam się, że na początek pewnie najlepiej byłoby jak najprościej.

Offline

 

#7 2012-08-19 10:36:45

Jarema

Świnka

Zarejestrowany: 2012-08-16
Posty: 18

Re: Mafia!

Serika:
na tamtym forum masz niesamowite połączenie. "normalnie" największa frajda jest w analizowaniu zachowania/postów/głosów innych graczy, rzucaniu podejrzeń, tworzeniu fałszywych tropów...

Offline

 

#8 2012-08-19 12:37:47

Romin

Świnka

Zarejestrowany: 2012-08-19
Posty: 7

Re: Mafia!

hmm w sumie to ja też chcę :)

Offline

 

#9 2012-08-19 15:10:25

Jarema

Świnka

Zarejestrowany: 2012-08-16
Posty: 18

Re: Mafia!

I super!
czekamy na dalszych chętnych (chociaż 5 osób)

Offline

 

#10 2012-08-19 15:14:49

 kybebe

Świnka

Zarejestrowany: 2012-08-17
Posty: 12

Re: Mafia!

jestem chętny

Offline

 

#11 2012-08-20 19:13:12

 kybebe

Świnka

Zarejestrowany: 2012-08-17
Posty: 12

Re: Mafia!

jestem chetny ale niestety ta gra wymaga dyspozycyjności, więc jednak nie dam rady

Offline

 

#12 2012-08-20 19:49:23

Jarema

Świnka

Zarejestrowany: 2012-08-16
Posty: 18

Re: Mafia!

no chyba nic z tego, za mało chętnych :)

Offline

 

#13 2012-08-20 21:23:57

Marianna

Administrator

Zarejestrowany: 2012-08-16
Posty: 30

Re: Mafia!

w sumie to jedno logniecie na 2 dni o ile dobrze zrozumialam?

Offline

 

#14 2012-08-20 22:38:27

 kybebe

Świnka

Zarejestrowany: 2012-08-17
Posty: 12

Re: Mafia!

o ile ja dobrze zrozumiałem to w ciągu dwóch dni się bawimy pisząc posty i jednocześnie analizując to co piszą inni. Szukając złych, lub się ukrywając przed dobrymi, oraz typujemy graczy do odstrzału. Jedno lognięcie na dwa dni to żadna gra i o wiele za mało

Offline

 

#15 2012-08-21 10:25:38

Marianna

Administrator

Zarejestrowany: 2012-08-16
Posty: 30

Re: Mafia!

czyli jednak ja zle zrozumialam :P

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.dd-bleach.pun.pl www.dumhog.pun.pl www.eti2011r.pun.pl www.byledoprzerwy.pun.pl www.hatelove.pun.pl